trivium trivium
  Костадин Бонев прави своя дебют в документалното кино през 1984 година. Носител е на много национални и международни награди, между които Grand Prix „Кентавър” през 1995 г. за „Писма до долната земя” , Prix Europa Willy Brandt prize за «Търпението на камъка», Специалната награда на журито в Мюнхен за същия филм,  Специалната награда на Киноконцерна Мосфилм за „Военен кореспондент” и др. Носител на "Златен Ритон" за "Европолис - Градът на Делтата" и на "Златна ракла" за "Илия Бешков - Човекът, който се превърна в рисунка". Пет от филмите му са носители на наградата на критиката на фестивалите на българското документално и игрално кино „Златен ритон” и „Златна роза”. Четири пъти носител на наградата за най – добър режисьор на Годишните награди на Съюза на българските филмови дейци – за документалните филми „Под облак”, „Търпението на камъка”, "Вапцаров. Пет разказа за един разстрел" и за телевизионния "Военен кореспондент".
_________________________________

ФИЛМОГРАФИЯ

Игрални филми

2014 "Потъването на Созопол"  - игрален, 101 мин.

__________________________

2008  „Военен кореспондент” игрален, 90 мин.

София филм фест на брега’2008  - Награда на публиката „Сребърна чайка”

Фестивал „Златен Витяз” – Москва’2008 – „Бронзов Витяз”

Международен телевизионен фестивал “Златна ракла” – Пловдив’ 2008 – Наградата на киноконцерна „Мосфилм”

ХХVIII Национален кинофестивал „Златна роза” – Варна’2008 – Наградата на името на Апостол Карамитев за най – добър млад актьор – Пенко Господинов

Волоколамск’08 – Международен кинофестивал на името на Сергей Бондарчук – Награда за женска роля на Ирини Жамбонас

“PRIX EUROPA” – Берлин’08 – Конкурсна програма 

Пекин'09 - Фестивал на Европейското кино, организиран от Съвета на Европа в Китай

Годишни награди на НФЦ и СБФД – Най – добър телевизионен филм, Най – добра поддържаща роля – Гергана Плетньова, най – добър звук – Валентин Кирилов, Най – добри костюми – Боряна Семерджиева

______________________

2002    “Подгряване на вчерашния обед” игрален, 98 мин., съвместна продукция на България и Македония

Национален филмов фестивал “Златна роза” – Варна2002 - Специалната награда на журито,  Наградата на Министерството на културата на името на Въло Радев за най-успешен режисьорски дебют, Награда за най-добър сценарий на Миле Неделковски, Награда за най- добра женска роля на Светлана Янчева, Наградата на Министерството на културата на името на Невена Коканова за изгряваща звезда на Биляна Казакова

Национални награди на СБФД2003 - Награда за най-добра актриса на Светлана Янчева, Награда за сценаграфия на Георги Тодоров

Участие на фестивала в Палм Спрингс в категорията “Оскарови кандидати за най-добър чуждоезичен филм”, на празниците на  българското кино във Вашингтон – февруари’ 2003

Участие на фестивалите в Москва – Oфициална селекция, Карлови Вари – “East of the West” Program, Монреал – “European Screen” Program, Хамбург, Калгари, Умеа,  Пусан – “World Screen” Program, Бомбай, Рим, Берлин – Balkan Black Box Festival, Лодз

Участие в Дните на българското кино в Загреб, Будапеща, Варшава,  Любляна

_________________________

Документални

2012 "Вапцаров. пет разказа за един разстрел" - документален, 70 мин.

Голямата награда "ЗЛАТЕН РИТОН" за най - добър документален филм, Годишни награди на Българската Филмова Академия - НАЙ - ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ, НАГРАДАТА ЗА РЕЖИСУРА НА ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ

_____________________________

2010  "Класификация на спомени" - документален, 82 мин.

__________________________

2009  „Европолис, Градът на Делтата”документален, 80 мин.

Голямата награда "ЗЛАТЕН РИТОН" за най - добър документален филм - Пловдив’09; Official Best of Fest Winner - Сиатъл'2010,  Голямата награда за най - добър документален филм - Die Neue Heimatfilm'2010 - Фрайщадт, Австрия; Лос Анжелис'09 - Los Angeles Reel Film festival - Шест номинации и Почетен диплом

София Филм Фест’09 – Документална Гала, МФФ Ереван’09 – Програма „Режисьори пресичат границите”, РФФ Арад’09 – Конкурсна програма, Planet Doc Review - Варшава'2010 - Конкурсна програма

__________________________

2006  „Роден в робство”документален, 34 мин.

Национален филмов фестивал „Златен ритон”, Пловдив’2007 – Награда за сценарий на Влади Киров и Бойко Бонев

___________________________

2005 „Корабите са пълни”документален, 52 мин.

Участие в официалната програма по случай 60 – годишнината от края на ІІ световна война – май’2005 - Ерусалим и Хайфа

___________________________

 2004 “Илия Бешков – Човекът, който се превърна в рисунка” - документален, 29 мин.

Международен телевизионен фестивал “Златна ракла” – Пловдив’2004 - Голямата награда “Златна ракла”

____________________________

1999  “1 9 3 4”документален, 64 мин.

Пловдив’99 - Награда на филмовата критика, Наградата на град Пловдив

Годишни награди на СБФД’2000 – Награда за драматургия, награда за операторско майсторство

_____________________________

1998  “Търпението на камъка” - документален, 50 мин.

Участие на фестивалите в Киев’98, Берлин’98, Лисабoн’98, Мюнхен’99,  Тайпе’2000, Ню Йорк’2000 – “Маргарет Мийд филм фестивал”, Ихлава’2000, Белград’2001

“Сребърен Витяз” – Киев’98

“PRIX EUROPA” – Берлин’98

Специалната награда на журито – Мюнхен’99

Почетен диплом – Лисабон’99

Награда на филмовата критика, Наградата на град Пловдив – Пловдив’98

Годишни награди на СБФД’2000 –Награда за най-добър документален филм, награда за операторско майсторство

Участие в дните на българското кино в САЩ’99 и Канада’2001

_________________________________

1997 “Под облак” - документален, 92 мин.

Награда на филмовата критика – Пловдив’98

Годишни награди на СБФД’98 – Награда за режисура, награда за операторско майсторство

__________________________________

1994 “Писма до Долната земя”- документален, 35 мин.

Участие на фестивалите в Санкт Петербург’95, Лайпциг’95, Намюр’95, Гьор’96, Драма’96

Grand Prix “Кентавър” за най-добър филм – Санкт Петербург’95

Награда на филмовата критика – Варна’94,  Награда на Българската национална филмотека - Варна’94

Участие в дните на българското кино в Ню Йорк’95, Хелзинки’96, Рига’96,  Белград’2001

____________________________________

1991 “Ловци на сънища” – документален, 96 мин.       

Участие в програмата на The IMF VisitorsCenter, Washington D.C. –  януари 1994, Фестивал на Славянското кино – Тираспол’94 – Почетен диплом

Костадин Бонев

За контакти

»   Моб. телефон: +359 888 465 735
»   Поща: bonevkost@abv.bg